Anasayfa / Hava Durumu / Balıkesir Hava Durumu

Balıkesir Hava Durumu

Saat Sıcaklık Sıc. Hissedilen His. Durum Rüzgar
Meteoroloji Balıkesir Hava Durumu tahmini verilerini açıkladı. Balıkesir’de yaşayan vatandaşları 15 gün boyunca nasıl bir hava durumu bekliyor? Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan raporlara göre en yüksek ve en düşük sıcaklık değerleri eş zamanlı olarak meteorolojihavadurumu.com’da yayınlanmaktadır. Yolunuzdaki hava durumu, buzlanma ve don hadisesi, ani sağanak ve kuvvetli rüzgarlar gibi meteorolojik hadiseler hakkında bilgi edinin, yola çıkmadan hazırlıklı olun. Balıkesir Hava Durumu ile güzergahınız boyunca hava ve yol size sürpriz yapmasın.

Atmosferde meydana gelen meteorolojik olayların tanımlanması hava durumu terimi ile ifade edilmektedir. Havanın anlık durumu sıcak, soğuk ya da yağışlı olabilmektedir. Bir bölgedeki hava durumu açıklanırken en etkili olan iklim faktörü ön plana çıkmaktadır. Örnek olarak açıklamak gerekirse soğuk hava tabiri kullanıldığında bulutluluk ve rüzgar gibi farklı iklim elemanlarını içerebilir. Fakat böyle bir durumda etkin olan faktör sıcaklığın düşük olmasıdır.

Balıkesir İklimi Hakkında Bilgi

Güney Marmara bölümünde yer alan Balıkesir, yarı kurak bir iklime sahiptir. Kış ayları serin, yaz ayları ise sıcak geçmektedir. 3 iklim tipinin görülebildiği Balıkesir şehrinin Ege kıyılarında Akdeniz iklimi, kuzey bölümünde Marmara, iç bölgelerinde ise kara iklimi görülmektedir.

  • Yıllık Yağış Ortalaması: 550,90 mm
  • En Çok Yağış Miktarı: 126, 80 mm – 6 Kasım 2004 tarihinde
  • Ortalama Sıcaklık: 14,5 °C
  • En Yüksek Sıcaklık: 43,7 °C – 23 Ağustos 1958 tarihinde
  • En Düşük Sıcaklık: -21,8 °C – 13 Ocak 1954 tarihinde
  • Ortalama Rüzgar Hızı: 1,4 m/sn
  • En Yüksek Rüzgar Hızı: 106,6 km/saat – 10 Mart 1958 tarihinde