Anasayfa / Hava Durumu / Bilecik 30 Günlük Hava Durumu

Bilecik 30 Günlük Hava Durumu

Tarih En Yük./En Düş. Yağış Kar Tahmin Ort. En Yük./En Düş.
Meteoroloji Bilecik 30 Günlük Hava Durumu tahmini verilerini açıkladı. Bilecik’de yaşayan vatandaşları 15 gün boyunca nasıl bir hava durumu bekliyor? Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan raporlara göre en yüksek ve en düşük sıcaklık değerleri eş zamanlı olarak meteorolojihavadurumu.com’da yayınlanmaktadır. Yolunuzdaki hava durumu, buzlanma ve don hadisesi, ani sağanak ve kuvvetli rüzgarlar gibi meteorolojik hadiseler hakkında bilgi edinin, yola çıkmadan hazırlıklı olun. Bilecik 30 Günlük Hava Durumu ile güzergahınız boyunca hava ve yol size sürpriz yapmasın.

Atmosferde meydana gelen meteorolojik olayların tanımlanması hava durumu terimi ile ifade edilmektedir. Havanın anlık durumu sıcak, soğuk ya da yağışlı olabilmektedir. Bir bölgedeki hava durumu açıklanırken en etkili olan iklim faktörü ön plana çıkmaktadır. Örnek olarak açıklamak gerekirse soğuk hava tabiri kullanıldığında bulutluluk ve rüzgar gibi farklı iklim elemanlarını içerebilir. Fakat böyle bir durumda etkin olan faktör sıcaklığın düşük olmasıdır.

Bilecik İklimi Hakkında Bilgi

Marmara Bölgesi’nin Güney bölümünde yer alan Bilecik ili 4.307 kilometrekare yüz ölçümüne sahiptir. Geçiş bölgesinde bulunmasından dolayı şehirde 3 farklı iklim tipi görülmektedir. Marmara Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi ve mikro-klima iklim tiplerinin görüldüğü Bilecik’in %47’si ormanlık alanlardan meydana gelmektedir. Ağırlıklı olarak meşe, otsu bitkiler ve makinin bulunduğu şehir orman zenginliği bakımından ülkemizin en önemli bölgelerinden biridir.

  • Yıllık Yağış Ortalaması: 452,6 mm
  • En Çok Yağış Ortalaması: 92 mm – 14 Ekim 2010 tarihinde
  • Ortalama Sıcaklık: 12,5 °C
  • En Yüksek Sıcaklık: 41 °C – 13 Temmuz 2000 tarihinde
  • En Düşük Sıcaklık: -16 °C –  13 Ocak 1950 tarihinde
  • En Yüksek Rüzgar Hızı: 113,8 km/saat – 29 Aralık 1999 tarihinde
  • En Çok Kar Yağışı: 80 cm – 1 Ocak 2015 tarihinde