Anasayfa / Bilgi Bankası / Meteoroloji Nedir?

Meteoroloji Nedir?

Çok sık duyduğumuz ve karşılaştığımız kelimelerden birisi de meteorolojidir. Peki, meteoroloji nedir? Meteoroloji aslında bir fizik dalıdır. Ancak konu aldığı şeyler hava yuvarı içinde yer alan, gerçekleşen sıcaklık değişmelerini, yel, yıldırım, yağmur, dolu gibi olaylardır. Aslında meteoroloji için atmosfer bilimi de diyebiliriz. Meteoroloji kelimesinin kökeni ise Yunanca ” meteoron” kelimesinden türetmiştir. Ve bu kelime de Yunanca da gök olayları anlamına gelmektedir. Yunanlılar açısından hava olaylarının büyük bir önemi vardı. Çünkü çiftçiler, denizciler ve diğer insanları önemli ölçüde etkiliyordu.

Meteoroloji Tarihi

Meteoroloji insan yaşamını ilk çağlardan beri önemli ölçüde etkilemiştir. Olup bitenleri anlamak ve hava durumu tahminleri yapabilmek için çeşitli gözlem ve deneyler yapmışlar. Çok eski tarihlere dayanan bir bilim olmasına rağmen gerçek kimliğine 19. yüzyılda kavuşmuştur.  İlk meteorolojik haritalar 1869 yılında Prof. C. Abbe ve Buchan tarafından yapılmıştır.  Ancak bugüne bakıldığı zaman meteorolojik tahminler bilimsel yöntemler ile gerçeğe en uygun şekilde yapılmaktadır.

Meteoroloji istasyonu ve meteoroloji raporu kavramlarını da sık duymuş olmalısınız. Meteoroloji istasyonu; gerekli ölçümlerin tahminlerin yapıldığı ve ölçüm yapmak için kullanılan araçların bulunduğu yerdir. Raporu ise meteorolojik ölçümler yapan kuruluşların, ölçümler sonucunda sunduğu raporlardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir