Anasayfa / Bilgi Bankası / Nem Nedir?

Nem Nedir?

Nem sözlüğe baktığımız zaman havadaki su baharı miktarı olarak geçmektedir. Nemin hissedilen sıcaklık üzerine doğrudan bir etkisi vardır. Hal böyle olunca sıcak hava şartlarından bunalmak kaçınılmaz oluyor. Nem çeşitlerine göre üçe ayrılmaktadır. Bağıl nem, mutlak nem ve maksimum nem olarak ayrılmaktadır.  Nem çeşitleri aşağıdaki gibidir.

  • Mutlak nem; bir metreküp hava içerisinde bulunan su miktarıdır. gram olarak ifade edilir. Mutlak nem ekvatoral bölgelerde daha yüksek ancak Kutup Bölgelerinde ise daha düşüktür. Alçak yerlerde ve deniz kenarlarında daha çoktur. Kara içlerinde ve yüksek bölgelerde ise daha az görülmektedir.
  • Maksimum nem; ikinci çeşidimiz. Bir metreküp havanın belli sıcaklıkta taşıyabileceği en fazla nem oranına denilmektedir. Sıcaklık ile değişim gösterir. Yani sıcaklık arttıkça hava genişleyeceği için nem oranı da artmaktadır. Sıcaklık arttıkça hava genişler ve nem artar, sıcaklık azaldıkça yükselti artar ve nem de azalır.
  • Bağıl nem; mutlak nemin, maksimum neme oranı havanın neme doyma oranını verir ve buna da bağıl nem denir. Bağıl nem mutlak nemden daha önemlidir. Bağıl nem sıcaklık ile ters orantılıdır. Sıcaklık azaldıkça maksimum nem azalacağından bağıl nem artar. Çöl bölgelerinde ve kara içlerinde az görülür. Ancak ekvatoral bölgelerde ve yağışlı bölgelerde ise daha fazla görülmektedir.

Dipnot: Havadaki nemin derecesi higrometre ile ölçülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir