Anasayfa / Bilgi Bankası / Pastırma Yazı Nedir?

Pastırma Yazı Nedir?

Pastırma yazı diğer bir ismiyle pastırma sıcaklıkları olarak da bilinmektedir. Sözlükte anlamı ise sonbaharın sonlarında gelen sıcaklıklar olarak bilinmektedir. Pastırma yazları bazı senelerde bir iki kez görülür ancak bazı senelerde ise hiç de görülmeyebilir. Pastırma sıcakları 3-4 gün veya bir hafta sürebilmektedir. Gündüzleri hava sıcakları normalin üstünde, güneşli, hafif rüzgarlı geçmektedir. Bu günler içierisnde yağış görülmemektedir. Akşamları ise daha serin ancak bazen don da görülebiliyor.

Pastırma yazı nedir?” sorusu yanında en çok merak edilen konulardan bir diğeri ise  bu döneme neden pastırma yazı denildiğidir. Pastırma sonbahar ayı sonlarında hazırlanması sebebiyle böyle bir isim verilmektedir.  Gece ve gündüz sıcaklıkların birbirine eşit olması nedeniyle pastırma en güzel bu günlerde kurutulduğu için bu dönemde hazırlanıyor. Aynı zamanda pastırma yazları sadece bizim ülkemizde değil diğer ülkelerde de görülmektedir. Tabi ki farklı bir isimle… Almanya da pastırma yazına “kocakarı yazı” da denir. Amerika’da ise “yerli yaz ” denilmektedir.

Pastırma Sıcakları Ne Zaman Başlayacak?

Pastırma sıcakları başlama tarihi ile ilgili net bir bilgi olmasa da ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar görüldüğü bilinmektedir. Kesin bir tarih söylenmesi zordur. Çünkü her yıl gerçekleşen bir olay değildir. Pastırma sıcakları 2018 yılında yaşanıp yaşanabileceği merak konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir