Anasayfa / Haberler / Yüzyılın En Uzun Ay Tutulması Kaçta Başlayacak?

Yüzyılın En Uzun Ay Tutulması Kaçta Başlayacak?

27 Temmuz 2018 tarihinde son yüzyılda gerçekleşecek olan en uzun ay tutulması yaşanması bekleniyor. Ay tutulmasının 1 saat 42 dakika sürmesi bekleniyor. Neredeyse bütün dünya akşam saatlerinde gerçekleşecek olan kanlı ay tutulmasını bekliyor. Kuzey Amerika hariç bütün kıtalardan görülebilecek olan 27 temmuz ay tutulması Türkiye’den de rahat bir şekilde izlenebilecek.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) 27 Temmuz tarihinde son yüzyılda gerçekleşecek kanlı ay tutulmasını açıkladı. Dünyanın güneş ve ay arasına girecek olan ay tutulmasında yerkürenin gölgesi tamı tamına 1 saat 43 dakika ayın üzerine düşecek. Kızıl bir görünüm kazanacak olan tutulma da kanlı ay tutulması denmektedir.

Kanlı ay tutulması Türkiye saati ile 20:13’de başlayacağı açıklanmıştır.

Kanlı Ay Tutulması Nereden İzlenir?

27 Temmuz’da en uzun ay tutulması gerçekleşecek. Peki, bu ay tutulması en iyi nereden izlenecek?

  • Türkiye’de en iyi izlenebilecek yerlerden biri Denizlidir. Bu gece 20:30 – 01: 15 arasında Laodikya Antik Kentin’de gerçekleşecektir.
  • Diğer ay tutulmasını izlenebilecek yerlerden biri de Ankara Üniversitesidir. Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesinde izlenebilecek. Etkinlik 20:45’de başlayacaktır. Ve fiyat ise 5 TL’dir. Öğrenciler için etkinlik ücreti ise 2.5 TL olarak düşünülmektedir. Etkinlik içerisinde ay tutulması ile ilgili bir sunum da gerçekleşecek.
  • Bir başka ay tutulmasını seyredebileceğiniz şehir ise İstanbuldur. İstanbul Üniversitesi tarafından düzenlenen ve halka açık olan bu etkinlik ise Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünde izlenebilecektir.1 saat 43 dakika sürecek kanlı ay tutulmasını buradan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir